חלון לחלום על יופי

מאיר אגסי

חלון לחלום על יופי

אוצר: יניב שפירא

מרץ 2024

התערוכה 'חלון לחלום על יופי' היא רטרוספקטיבית באופייה ומוצגת כמהלך כרונולוגי הסוקר פרקים ביצירתו של מאיר אגסי מאז אמצע שנות השבעים ועד הכרזתו על "מוזיאון מאיר אגסי", בשנת 1992. אפשר להבין אותה כשיתוף פעולה בין שני מוזיאונים – זה הרעיוני (של אגסי) וזה הממשי (של המשכן לאמנות); כאירוח של המוזיאון האמנותי בתוך המוזיאון המוסדי או כתערוכה שבה "מוזיאון מאיר אגסי" מציג את עצמו.
התערוכה המקיפה מאפשרת הכרות עם המדיומים והפרקטיקות הרבים שאפיינו את עבודתו של אגסי: צילום, הדפס, רישום, קולאז', ספרי אמן, אוספים (בכללם מצלמות ישנות, אלבומי תמונות, בובות חרסינה וחפצים שונים) ו'חנות המוזיאון' (שכוללת מזכרות, פרסומים, קטלוגים ועוד). לצד אלה היא מאפשרת היכרות עם תכנים אוטוביוגרפיים של אגסי, עם ייצוגים של דיוקן עצמי הארוגים בעבודותיו, עם המתח שבין דימוי לטקסט שהיו מהותיים ליצירתו ועם החיפוש המתמיד שלו אחר זהות אמנותית.
מפעלו האמנותי של אגסי ממשיך לעורר עניין גם חצי יובל שנים לאחר מותו. הרעננוּת, החדות והרלוונטיות שבעבודותיו תקפות גם היום ונוגעות בשאלות שמעסיקות את העולם המוזיאלי, ביניהן לגבי אופני תצוגה, דרכי אכסון, שיווק, מיתוג, הגדרה של קאנון ויחסי אמן-ממסד. יצירתו עדיין מעוררת עניין רב בקרב אמנים, אנשי אמנות וחוקרים מתחומים שונים. בתערוכה יוצגו גם עבודות של מיכל היימן, אורלי זיילר ואבשלום סולימן שנעשו בהשפעתו של אגסי וכמחווה לו.
בנוסף, במסגרת התערוכה יראה אור הספר "מאיר אגסי: האם הייתי פה?" (עורכים: יניב שפירא ואורלי גל). הספר פורס עשר שיחות ומבטים על הפנים השונות של עולמו ויצירתו של אגסי.
***
מאיר אגסי היה אמן, אספן, סופר ומשורר שפרסם מאמרי ביקורת ומסות על אמנות, ספרות, שירה, קולנוע ותרבות, בכתבי עת ובעיתונים שונים. ספריו: "עננים מפלסים צורות" (1969), "הגבעות השחורות של דקוטה" (1987) "ניירות יחיאל שמי" (1998). בשנת 1982 עבר אגסי לחיות באנגליה אך המשיך גם משם להיות שרוי בהוויה ובתרבות הישראלית. בחורף 1998 נספו בתאונת דרכים הוא, אשתו תֶסה ובנם דניאל. לאחר מותו נמסרו עיזבונו האמנותי וספרייתו למשכן לאמנות, עין חרוד.
מאיר אגסי, קופסת קולאז'ים, תחילת שנות ה-90, טכניקה מעורבת על קופסת עץ,, 20.5X15
מאיר אגסי, ספר עזרה ראשונה, 1993, פלסטרים ודיו על דפי ספר, 13.5X11 סמ
מאיר אגסי, 22 הלכי רוח, 1992, הדפס רשת חד-פעמי על נייר (2)
מאיר אגסי, ללא כותרת, 1991, שמן, עיפרון והדבקות נייר על נייר, 29.5X41 סמ, מתוך סדרה של 16
מאיר אגסי, ללא כותרת, 1994, דיו, עיפרון, עט כדורי וחותמת על נייר, 20.4X25.7 סמ, מתוך סדרה של 9
מאיר אגסי, קולאז'ים, תחילת שנות ה-90, טכניקה מעורבת על נייר, 20.5X15 של 12
דילוג לתוכן