מצפה דני

נעמי גפני

מצפה דני

אוצרת: גליה בר אור

אוגוסט-אוקטובר 2007

חצר גרוטאות אולף הולאפפל  מתווים לחצר (1) (Custom)

"חודשים חלפו עד שחלף ההלם הראשון בעקבות עקירתם של בני וכלתי מדירתם שמול ביתי בירושלים למאחז נטוש (הם הצטרפו לשלוש משפחות שאיישו מקום שבעבר כבר היה מאוכלס). כאשר הגעתי לביקור ראשון בביתם היתה כלתי בהריון עם נכדתי הבכורה."

ברישומיה ובספר ילדים שחיברה לנכדתה מתדיינת נעמי גפני עם המאחז שביהודה ושומרון ונותנת ביטוי לתחושותיה המורכבות ביחס למהלך שבו בחרו בני משפחתה. בחודש יולי 2006 החליטה לעבוד במצפה דני עצמו, בקרוואן ריק שהעמידה לרשותה מזכירות ההתנחלות. לאחר חודש ימים, כששבה לביתה בירושלים כתבה:

"כשסיימתי את סדרת הציורים היססתי אם להראות אותם למתנחלים ובהם גם בני משפחתי. [-] מאז עברו חודשים אחדים. לא התבקשתי להראות את הציורים ואינני ששה לחשוף אותם לפניהם. יחכו הציורים עד שיגדלו התינוקות, יהיו לאנשים, יתבוננו בציורים החושפים וישאלו הם את השאלות שהוריהם לא יכלו לשאול".

הציורים נחשפים בראשונה בתערוכתה של נעמי גפני, "מצפה דני", במשכן לאמנות עין חרוד (אוגוסט – ספטמבר 2007). בצד רישומי הנוף של הדרך המובילה למאחז מוצג ספר הילדים שחיברה עבור נכדתה. הספר כולל ציורים וטכסטים ונבנה בו דו-שיח מורכב עם ספרי ילדים מתקופת ראשית המדינה, טקסטים תעמולתיים ועוד.
לקראת התערוכה יצא לאור קטלוג/ספר המכנס את רישומי הנוף וספר הילדים ליצירה אחת.

דילוג לתוכן