פרס אלימה

w_dotted-large

טל: 04-6486038 ; 04-6485701
פקס: 04-6486306
[email protected]

w_dotted-large

שעות פתיחה
א׳-ה׳: 9:00-16:30
ו׳ וערב חג: 9:00-13:30
שבת וחג: 10:00-16:30

w_dotted-large

דרכי הגעה
צומת תל יוסף > (פניה שמאלה מכיוון עפולה; ימינה מכיוון בית שאן) > חוצים שני כיכרות > הכביש מתעקל שמאלה > המשכן לאמנות; למפת הגעה

w_dotted-large

חניה
מגרש חניה צמוד למוזיאון; מתאים גם לאוטובוסים

מועד ההגשה הסופי נדחה, ניתן להגיש הצעות עד לתאריך ה-7 באפריל 2020

משכן לאמנות עין חרוד, מתכבד להזמין אתכם אמנים מתחום ההדפס להגיש בקשה לפרס אלימה לאמנות ההדפס לשנת 2020
פרס אלימה ריטה להדפס הוא פרי יוזמתה ומחשבתה של האמנית אלימה ושיתוף פעולה עם המשכן לאמנות, עין חרוד ונועד לשתי מטרות עיקריות, האחת – לשמר את זכרה ואת פועלה כאשה, כאמנית וכמורה. השנייה –לתמוך ולעודד אמנים ויוצרים מתחום ההדפס. הקרן ע"ש אלימה הוקמה בשיתוף עם המשכן לאמנות, עין חרוד. פרותיה יוענקו מדי שנתיים לאמן או אמנית לצורך מימוש של פרויקט בתחום ההדפס ויועברו לסדנת ההדפס, שתיבחר ע"י הזוכה.

אלימה ריטה (2013-1932) נולדה בנשר וגדלה בקריית חיים.
ב- 1957 סיימה לימודי אמנות במחזור הראשון ב"מכון על שם אבני" בתל-אביב, אצל המורים שטרייכמן, סטימצקי, ינקו ומוקדי ומשם יצאה לדרך עצמאית. ב1961 שהתה ועבדה בפריז, ועם שובה לישראל החלה לגבש סגנון ציור מופשט שהתאפיין בשימוש בצבעוניות עזה, בצורות גיאומטריות ובנטייה לצמצום צורני. החל משנות השבעים הפך מדיום ההדפס למרכזי ביצירתה האמנותית. היא קידמה אמנות זו כמורה, הייתה שותפה בהקמת 'סדנת ההדפס' בבית האמנים ע"ש זריצקי בתל אביב-יפו ו'מרכז ברסטון לגרפיקה' בירושלים והחל מ-1981 ריכזה את סדנת ההדפס ב"מדרשה למורים לאמנות" ברמת השרון. אלימה הקימה דורות של תלמידים וזכתה לכינוי "האמא הגדולה" של ההדפס הישראלי. אלימה יצקה למדיום ההדפס תכנים ואיכויות ייחודיות, בהם צמצום ותפיסת הנייר כמרחב עצמאי. בחינת היחסים בין ההדפס לציור מיקד את עיסוקה של אלימה ביחסים שבין משטחי צבע לקו חופשי, בין צורות חופשיות למבנים גיאומטריים. בבחינות אלה משמש מכלול יצירתה דוגמא לחתירה בלתי מתפשרת אחר מיצויים של ערכים אמנותיים טהורים.

אלימה ריטה, באדיבות מרכז המידע  לאמנות ישראלית, מוזאון ישראל
אלימה ריטה, באדיבות מרכז המידע לאמנות ישראלית, מוזאון ישראל

אלימה ריטה, הדפסים, אוסף משכן לאמנות, עין חרוד

Ein-Harod-006

עינת אמיר זוכת פרס אלימה ריטה לאמנות ההדפס לשנת 2018

עינת אמיר, ילידת 1980, בוגרת לימודי עיצוב טקסטיל עם התמחות בהדפסה (שנקר 2008) ותואר שני באוניברסיטת חיפה (2015).

צוות השופטים התרשם מיכולתה של אמיר להרחיב את גבולות מדיום ההדפס, ולקשור בינו לבין העיסוק ברישום, וידאו, הדפס וקולאז' ולכדי הצבות מרתקות בחלל. העיסוק במתח שבין טבע ותרבות והמרתו למרחב גאומטרי, למיפוי נופי ולאסתטיקה טיפוגרפית מקבלים ביצירתה פרשנות מרעננת המעוררת סקרנות לגבי המשך.