רפלקס העיוורון

קלאוס אילי, אינגה פונר קוקוס

רפלקס העיוורון

ספטמבר-אוקטובר 2003

חצר גרוטאות אולף הולאפפל  מתווים לחצר (1) (Custom)

אינגה פונר קוקוס מישראל וקלאוס אילי (Klaus Illi ) מגרמניה מציגים במיצב משותף עבודות שנעשו במהלך השנתיים האחרונות. כל אחד מן האמנים עוסק באופן עצמאי בעבודתו האמנותית בשאלת הראייה והעיוורון.
רפלקס – תגובה לא רצונית לגירוי המתבצעת באופן לא מודע. התגובה נעשית ללא שליטת מערכת העצבים המרכזית, כמו למשל, רפלקס בליעה, רפלקס מצמוץ ועוד. המונח גם מכיל אזכור לרפלקסיה במובן של הרהור או הגות, וכן מרמז על השתקפות, בבואה.
עיוורון – מצב של העדר ראייה, סוג של נכות, של חולי, מצב הנתפס כשלילי, כלא רצוי, המהווה מכשול וגורם קושי.
רפלקס עיוורון אינו קיים במציאות – זוהי המצאה לשונית, פיקציה, הבאה לבטא מצב שבו החושים הטבעיים שלנו, הפועלים באופן לא רצוני, עושים פעולתם בצורה מבלבלת. חל שיבוש במנגנון והמערכת פועלת כנגד עצמה. אין ביכולתנו לתפוס או לזהות את השיבוש, כי הוא נעשה בצורה מתוחכמת על ידי אותם מנגנונים עצמם המשמשים אותנו מאז ומתמיד. בהיותנו בוטחים ובטוחים בשליטה על הדימוי, על המתרחש, על האמת, – הופך המנגנון הטבעי שלנו להיות גייס חמישי.
תערוכה זו היא "גלגול" ופיתוח של פרויקט באותו נושא בשם Punctum Caecum שאותו הציגו האמנים בדצמבר 2002 במשכן האמנים בהרצליה.
פונקטיום קאקום הוא שמו הלטיני של הנקב ברשתית העין, המשמש מעבר לעצבים ולכן אין בו קולטני ראייה. מטפורה זו, של 'כתם עיוור' משמשת באופן סמלי נקודת חיבור מרתקת בעבודתם של שני האמנים. הצורך להגדיר את הראייה במרחב, ממקם את הצופה אל מול המציאות ומול הפרשנות שלה. העולם הוא 'בעין המתבונן', אנו בונים את המציאות שלנו ומתארים אותה מנקודת השקפה סובייקטיבית שאינה ניתנת כמעט להתאמה או השוואה. אל עמדה זו מתכוונת עבודתם של קלאוס אילי ואינגה פונר קוקוס. באמצעות ראיית תבניות במציאות אנחנו בונים אידיאולוגיות, תוך כדי המלכוד האפשרי של אי הבחנה בתופעות הלוואי, בשדות הראייה הצדדיים.
עיסוק בחומרים תעשייתיים, גומי, מתכת, דונג ופרפין או עבודה באור אצל פונר-קוקוס ואביזרים מכניים, מנועים פנאומטיים, חלקי זכוכית ומתכת או מברשות המופעלות באופן מכני, אצל אילי, מאפיינים את מקבץ העבודות שעשו שני האמנים במרוצת השנים.
זהו מיצב היוצר אינטראקציה בין הצופה לבין האובייקט, ולמרות שהעבודות עוסקות בראייה, החוויה המועברת היא דרך החושים האחרים.

דילוג לתוכן