שקוף כאקוורל

ציור ארץ ישראלי מוקדם מאוסף שמואל ותמרה גבעון

שקוף כאקוורל

אוצרת: טלי תמיר

יוני 2014

משכן לאמנות עין חרוד מציג תערוכת מחווה מיוחדת מתוך אוסף שמואל ותמרה גבעון, מייסדי גלריה גבעון התל אביבית. התערוכה "שקוף כאקוורל – ציור ארץ ישראלי מוקדם מאוסף שמואל ותמרה גבעון " מתמקדת בחלק המוקדם של האוסף, שהחל להתגבש בסוף שנות החמישים, והוא מכיל עבודות משנות העשרים עד אמצע שנות השישים, של מיטב אמני ארץ ישראל: סטמצקי, זריצקי, קוסונוגי, לובין, שטנצל, גלעדי, אברמוביץ, ואחרים. הרישומים והאקוורלים שיוצגו בתערוכה נותנים ביטוי לקשר המיוחד שהיה לתמרה ושמואל גבעון לתקופת טרום המדינה ולאזור העמקים.

שמואל ותמרה גבעון – לשעבר זגורסקי – היו ב-1938 בין מקימי קיבוץ כפר רופין בעמק בית שאן ונמנו על חברי הקיבוץ, עד 1948. שמואל גבעון היה מעורב באופן עמוק במציאות היומיומית של המקום כמוכתר עמק בית שאן, שגבולותיו המנדאטוריים הגיעו עד עין חרוד. הוא היה מעורה באזור, דיבר ערבית שוטפת ופיתח מערכות יחסים מורכבות וקרובות עם תושביו הערבים והבדואים. לאחר שעבר לתל אביב והפך לאספן אמנות ביטא את יחסו העמוק לארץ ולתקופה החלוצית בחייו באמצעות איסוף אינטנסיבי של ציור ארץ ישראלי מוקדם. את גלריה גבעון הקים ברחוב גורדון בתל אביב בשנת 1975, ובעשור הראשון לקיומה הרבה להציג את האוסף הארץ ישראלי שלו ונודע כמומחה וידען בתחום.
שתי תערוכות נוספות של אוסף שמואל ותמרה גבעון, שיציגו את החלקים המאוחרים והאוונגרדיים של האוסף, ייערכו ב"גלריה גבעון" המרכזית, וב"גבעון פורום לאמנות" בתל אביב.
התערוכה תלווה בקטלוג מקיף עם טקסטים של טלי תמיר ונמרוד רייטמן. אוצרת התערוכות: טלי תמיר.

סרטון על התערוכה
דילוג לתוכן