בית, ספר

אסנת בר אור

בית, ספר

אוצרות: גליה בר אור, דליה לוין

פברואר 2002

“הסוואת המציאות פירושה לגרום לאנשים להאמין שהמצירות היא ישות קבועה, שניתן רק לתארה – במקום שיבינו כי כל ישות הינה התרחשות בהיסטוריה, והיא יכולה להשתנות כתוצאה מפעילות, בתוך ההיסטוריה המתהווה”
פאולו פרירה

“בית, ספר” , שתי תערוכות וספר, מתמקדים בתצלומיה של אסנת בר אור שצולמו בתי ספר ממלכתיים ברחבי הארץ. התערוכות מוצגות במקביל במוזאון הרצליה לאמנות ובמשכן לאמנות עין חרוד, 16 במרץ עד 19 במאי 2002. התצלומים רחבי ממדים, 150 X120 ס”מ ושתי התערוכות מתפקדות כשני פרקים במערך אחד. הספר יוצא לאור בספריית קו אדום, הוצאת הקיבוץ המאוחד (עורך הספריה גיורא רוזן, עורכת הספר גליה בר אור). בית-הספר הוא מקום שאמור להצמיח אזרחים; הוא המרחב שמפגיש את הצעירים עם עולם הדעת והתרבות, ועם החברה והממסד.
“בית ספר” הוא פרויקט העוסק במרחב הציבורי כפי שהוא בא לידי ביטוי בבתי ספר ממלכתיים בישראל. הספר מביא את עבודת הצילום של אסנת בר אור, יחד עם מאמרים העוסקים בקשר שבין חינוך, סביבה, קהילה ותרבות. הפרויקט מציע נקודות מבט וקריאה של המרחב ומסמן כיוונים אלטרנטיביים, שמגמתם חתירה לחברה אזרחית והומאנית יותר. תצלומיה של אסנת בר אור מתרכזים בתמונת הנוף הפיסי ובארגון המרחב והסביבה האופייניים לבתי ספר. בית הספר הופ להיות דימוי, טקסט חזותי של מודל ארכיטקטוני המבטא יחסים חברתיים ותרבותיים. המאמרים נכתבו מנקודות מבט שונות: חברה, ארכיטקטורה, חינוך, צילום ועוד. בין הכותבים, זאב דגני, רחל אלבוים דרור, ורד מימון, פאולו פרירה (מתורגם) ועוד. יום עיון במשכן לאמנות עין חרוד בנושא “בית,ספר” יתקיים ביום חמישי 4 באפריל 2002.

Skip to content