אדריכלות

טל: 04-6486038 ; 04-6485701
פקס: 04-6486306
museum@einharodm.co.il

שעות פתיחה
א׳-ה׳: 9:00-16:30
ו׳ וערב חג: 9:00-13:30
שבת וחג: 10:00-16:30

דרכי הגעה
צומת תל יוסף > (פניה שמאלה מכיוון עפולה; ימינה מכיוון בית שאן) > חוצים שני כיכרות > הכביש מתעקל שמאלה > המשכן לאמנות; למפת הגעה

חניה
מגרש חניה צמוד למוזיאון; מתאים גם לאוטובוסים

שמואל ביקלס, אדריכל המשכן לאמנות בעין חרוד, היה יוצר רב השראה בתחומי אמנות מגוונים. בנייניו מתאפיינים בטיפול מיוחד בהחדרה של אור טבעי מסונן. בדומה לאמנים אירופיים שהגיעו לארץ בשנות ה-30, המפגש עם האור הבוהק של המזרח היווה אצל ביקלס מוקד למחקר מתמשך וליצירה של סדרת פתרונות מקוריים. הגגות מפוסלים כסדרה של גלים היוצרים חלונות עיליים נסתרים וקמרונות המשמשים רפלקטורים לאור, ושולחים אותו כמפל נוהר על גבי הקירות. מקור האור סמוי והאור מסונן ומבוקר באופן שמעניק לחלל הדר טבעי ומרגיע.
המבנה כולו מופנה כלפי פנים וסוד קסמו הוא באור הטבעי הנוהר מחלונות נסתרים אל קירות התצוגה הלבנים. אין בבניין ולו חלון אחד המרמז על נוף חיצוני אך יוצא מכלל זה הוא פתח מערבי זה המאפשר מבט על האופן שבו בנויה קליפת הגג:
מימין מתנשא "כובע" המחפה על "חדר אתר" (אולם הממוקם משמאל לכניסה למוזיאון) ותפקידו לסננן את קרני השמש עוד לפני חדירתן לאולם עצמו. מהחלונות העיליים מוטל האור כך שהוא מושלך שוב ושוב, עובר מספר נגזרות של סינון עד שהוא כמו עולה מתוך קירות התצוגה, אחיד ועדין בכל חלקיו של האולם. צורת תאורה זו חוזרת בשרשרת של ארבעה אולמות תצוגה המכונים "האולמות הצפוניים".
פתרון תאורה זה ופתרונות תאורה נוספים בבניין נחשבים לנקודת ציון בתולדות האדריכלות. מבנה המשכן לאמנות עין חרוד נחשב לאחד ממבני המוזיאונים הראשונים באדריכלות מודרנית שבו נעשה שימוש חדשני ואיכותי בתאורה טבעית.
משמאל נשקפת חצר פנימית שבמרכזה בריכת השתקפות ורצפת פסיפס. מעליה מתנשא קיר הספרייה.